تبلیغات
در مورد هواپیما چه میدانید؟ - قسمت 2:بوئینگ 777

قسمت 2:بوئینگ 777

شنبه 22 آبان 1389 09:37 ب.ظ

نویسنده : شهاب .....

دوستان عزیز :ادامه مقاله بوئینگ 777


 ۷۷۷-۲۰۰ ای آر

بوئینگ 777-200 ای ار هواپیمایی سعودی

این هواپیما در ابتدا ۷۷۷-۲۰۰ آی جی دبلیو نام داشت، (مخفف عبارت وزن خالص افزایش یافته در انگلیسی) و گونه بازار بی ۷۷۷-۲۰۰ به شمار می‌رفت. این گونه نسبت به مدل ۲۰۰ توانایی حمل سوخت بیشتری را داراست و همین ویژگی سبب افزایش برد پروازی آن به ۶۰۰۰ تا ۷۷۰۰ مایل دریایی (۱۱۰۰۰ تا ۱۴۳۰۰ کیلومتر) شده‌است. مهندسان برای این منظور بیشترین وزن مجاز برخاستن آن را نیز به ۲۶۳ تا ۲۸۶ تن افزایش داده‌اند. نخستین فروند از این مدل در فوریه ۱۹۹۵ به بریتیش ایرویز واگذار شد. ای آر مخفف عبارت برد گسترش یافته در انگلیسی است.

۷۷۷-۲۰۰ ای آر را می‌توان به هریک از موتورهای ۸۴۰۰۰ پوندی (۳۷۴ کیلونیوتن) Trent ۸۸۴ وPW۴۰۸۴ یا موتورهای ۸۵۰۰۰ پوندی (۳۷۸ کیلونیوتن) GE۹۰-۸۵B و یا موتورهای ۹۲۰۰۰ پوندی (۴۰۹ کیلونیوتن) GE۹۰-۹۲B و Trent ۸۹۲ مجهز نمود. در سال ۱۹۹۸ ایرفرانس نخستین ۷۷۷-۲۰۰ ای آر را که به موتورهای ۹۴۰۰۰ پوندی (۴۱۸ کیلونیوتن) GE۹۰-۹۴B مجهز شده بود تحویل گرفت.

در روز دوم آوریل سال ۱۹۹۷ یک فروند ۷۷۷-۲۰۰ ای آر هواپیمایی مالزی رکورد جدیدی را در پروازهای بدون توقف ثبت کرد. این هواپیما موفق شد مسیر ۲۰۰۴۴ کیلومتری سیاتل (مقر شرکت بوئینگ) به کوالالامپور را در مدت ۲۱ ساعت و ۲۳ دقیقه بدون توقف طی کند.

هواپیمای ایرباس ای ۳۴۰-۳۰۰ را می‌توان از نظر فنی مشابه ۷۷۷-۲۰۰ ای آر دانست. این گونه با فروشی معادل ۴۲۵ فروند بیش از سایر مدل‌های ۷۷۷ مورد استقبال قرار گرفته‌است.

 ۷۷۷-۳۰۰

۷۷۷-۳۰۰ مانند ۷۷۷-۲۰۰ جزو گونه‌های بازار ای بوده و تنها تفاوتش با مدل ۲۰۰ طول بیشتر بدنه آن است. بوئینگ این گونه را به عنوان جایگزینی برای ۷۴۷-۱۰۰ و ۲۰۰ به بازار فروش ارائه کرد. ۷۷۷-۳۰۰ از نظر گنجایش مسافر و برد پروازی تقریبا مشابه گونه‌های قدیمی ۷۴۷ است با این تفاوت که مصرف سوختش تنها یک سوم آنهاست و هزینه نگهداری آن نیز ۴۰٪ پایین تر است.

بدنه آن ۱۰٫۱ متر از بدنه مدل ۲۰۰ دراز تر است و همین سبب افزایش گنجایش آن به ۵۵۰ مسافر در چیدمان تک کلاس و افزایش ۱۳ تنی وزنش شده‌است. با توجه به طول زیاد هواپیما بر روی بال‌ها و زیر بدنه آن تعدادی دوربین نصب شده تا خلبان با استفاده از آنها عملیات هدایت زمینی هواپیما را آسان تر انجام دهد.

۷۷۷-۳۰۰ مجوز ETOPS-۱۸۰ را در چهارم می‌سال ۱۹۹۸ هم‌زمان از سازمان هوانوردی ایالات متحده (FAA) و اروپا (JAA) دریافت نمود و در همان ماه اولین فروند از آن به ناوگان کثای پاسیفیک پیوست.

برد پروازی این گونه با ۳۸۶ مسافر در چیدمان سه کلاسه ۵۷۲۰ مایل دریایی (۱۰۶۰۰ کیلومتر) است. این هواپیما معمول به دو موتور ۹۰۰۰۰ پوندی (۴۰۰ کیلونیوتن) PW۴۰۹۰ توربوفن دار یا موتورهای ۹۲۰۰۰ پوندی (۴۰۹ کیلونیوتن) Trent ۸۹۲ و General Electric GE۹۰-۹۲B و یا موتورهای ۹۸۰۰۰ پوندی (۴۳۶ کیلونیوتن) PW۴۰۹۸ تجهیز می‌شود.

این گونه معادل مستقیمی در محصولات ایرباس ندارد اما ای ۳۴۰-۶۰۰ را می‌توان با آن قابل رقابت دانست.

 ۷۷۷-۲۰۰ ال آر (Worldliner)

777-200 ال آر در خلال نمایشگاه هوایی پاریس در سال ۲۰۰۵


۷۷۷-۲۰۰ ال آر گونه بازار سی ۷۷۷-۲۰۰ به شمار می‌رود. دو حرف ال و آر مخفف عبارت برد بیشتر در زبان انگلیسی است. این گونه در زمان ورود به بازار در سال ۲۰۰۶ بهترین هواپیمای مسافری حال حاضر جهان از نظر برد پروازی لقب گرفت. ۲۰۰ ال آر می‌تواند مسافتی معادل ۹۴۲۰ مایل دریایی (۱۷۴۴۵ کیلومتر) را در ۱۸ ساعت بدون توقف بپیماید. پروژه ساخت این هواپیما هم‌زمان با پروژه ۷۷۷-۳۰۰ ای آر انجام گرفت. برد زیاد آن به دلیل مجهز بودنش به دو موتور بسیار قدرتمند ۱۱۰۰۰۰ پوندی (۴۸۹ کیلونیوتن) General Electric GE۹۰-۱۱۵B توربوفن دار میسر شده‌است. بیشترین وزن مجاز برخاستن (MTOW) و همین طور گنجایش سوخت آن نیز به مقدار قابل توجهی افزایش یافته‌است. (در این هواپیما یک مخزن اضافی سوخت ساخت شرکت مارشال آئرواسپیس در قسمت حمل بار عقب تعبیه شده‌است.) از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به ارابه‌های فرود جدید و سازه تقویت شده اش اشاره کرد. نمونه اولیه آن در ۱۵ فوریه سال ۲۰۰۵ ساخته شد و اولین پرواز آزمایشی خود را در ۸ مارس همان سال انجام داد. دومین نمونه آن نیز برای اولین بار در ۲۴ می‌۲۰۰۵ به پرواز درآمد. تنها هواپیمای انبوه تولیدی که برد بیشتری نسبت به ۷۷۷-۲۰۰ ال آر دارد کی سی ۱۰ اکستندر است.

این هواپیما مجوز پرواز را در ۲ فوریه ۲۰۰۶ از FAA و EASA به دست آورد. نخستین ۷۷۷-۲۰۰ ال آر در ۲۶ فوریه سال ۲۰۰۶ و دومین فروند از آن نیز در ۲۳ مارس همان سال به هواپیمایی پاکستان واگذار شد. ایر ایندیا و اوا ایر دیگر مشتریان این هواپیما به شمار می‌روند. در ۹ نوامبر ۲۰۰۵ ایر کانادا نیز به جمع سفارش دهندگان این محصول جدید پیوست. هواپیمایی امارات در ۲۵ نوامبر ۲۰۰۵، ۱۰ فروند از این نوع را خریداری کرد و مجموع سفارش‌های ۷۷۷ خود را به ۴۲ فروند رساند. هواپیمایی پاکستان اعلام کرده به احتمال زیاد ۳ فروند دیگر از این نوع را برای مسیرهای منتهی به آمریکای شمالی خود خریداری خواهد کرد.

شرکت‌های هواپیمایی مانند جت ایرویز و دلتا نیز نسبت به خرید این نوع ابراز علاقه کرده‌اند. پیش بینی می‌شود شرکت‌های هواپیمایی فعال در مسیر کانگورو چون بریتیش ایرویز و کوانتاس نیز به جمع خریداران این هواپیمای دوربرد بپیوندند. گفته می‌شود کوانتاس قصد دارد با استفاده از ۷۷۷-۲۰۰ ال آر پروازهای بدون توقف خود را به فرودگاه فورت ورث دالاس مرکز فعالیت آمریکن ایرلاینز بزرگ‌ترین هواپیمایی جهان گسترش دهد. شرکت سنگاپور ایرلاینز بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات هوایی دوربرد جهان با ایرباس ای ۳۴۰-۵۰۰ نیز اعلام کرده در حال بررسی خرید این هواپیماست.

در روز ۱۰ نوامبر ۲۰۰۵ یک ۷۷۷-۲۰۰ ال آر رکورد دوربردترین پرواز بدون توقف جهان را شکست. این هواپیما ۱۱۶۶۴ مایل دریایی (۲۱۶۰۲ کیلومتر) را از هنگ کنگ به لندن بدون توقف پیمود. این پرواز ۲۲ ساعت و ۴۲ دقیقه به طول انجامید. این رکورد در کتاب رکوردهای گینس نیز به ثبت رسید.

از نظر فنی ایرباس ای ۳۴۰-۵۰۰ را می‌توان معادل ۷۷۷-۲۰۰ ال آر دانست. (برد ای ۳۴۰-۵۰۰، ۹۰۱۷ مایل دریایی یا ۱۶۷۰۰ کیلومتر است.) پس از این که ایرباس اعلام کرد درصدد ساخت مدل ای ۳۴۰-۵۰۰ ایکس دبلیو بی است، بوئینگ تصمیم به کاهش ۷ تنی وزن ۷۷۷-۲۰۰ ال آر گرفت تا قدرت رقابت آن با محصول جدید ایرباس افزایش یابد.

 ۷۷۷-۳۰۰ ای آر

۷۷۷-۳۰۰ ای آر گونه بازار بی ۷۷۷-۳۰۰ به شمار می‌رود و به عنوان جایگزینی برای ۷۴۷-۴۰۰ به بازار ارائه شده‌است. این اتفاق در پی تصمیم بوئینگ برای تبدیل ۷۴۷ به یک گونه باری افتاده‌است. دو حرف ای و آر مخفف عبارت برد گسترش یافته در زبان انگلیسی هستند. در این هواپیما ۱۰ درب خروج استاندارد به همراه ۲ درب خروج بالای بال‌ها تعبیه شده‌اند.

در ساخت ۷۷۷-۳۰۰ ای آر اصلاحات زیادی نسبت به مدل‌های قبلی صورت گرفته که از جمله آنها می‌توان به تجهیزش به موتورهای GE۹۰-۱۱۵B که قدرتمندترین موتورهای جت حال حاضر جهان به شمار می‌روند اشاره نمود. این موتورها قدرت تولید رانشی معادل ۱۱۵۳۰۰ پوند (۵۱۳ کیلونیوتن) را دارا هستند. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به ارابه‌های فرود جدید، مخازن سوخت اضافی و سازه تقویت شده اش اشاره کرد. برد آن با ۳۶۵ مسافر در چیدمان سه کلاسه معادل ۷۸۸۰ مایل دریایی (۱۴۵۹۴ کیلومتر) است.

۷۷۷-۳۰۰ ای آر در واقع توسط ایرفرانس افتتاح شد، هرچند به دلیل مسائل سیاسی ژاپن ایرلاینز اولین بهره بردار آن معرفی گشت. نخستین پرواز این هواپیما در ۲۴ فوریه ۲۰۰۳ انجام گرفت و اولین فروند از آن در ۲۹ آوریل ۲۰۰۴ به ایرفرانس واگذار شد. مهندسان بوئینگ در حال حاضر مشغول بررسی پروژه‌ای برای ارتقای قابلیت‌های ۷۷۷-۳۰۰ ای آر هستند. (این اقدام برای حقظ برتری آن در برابر محصول جدید ایرباس یعنی ای ۳۵۰ ایکس دبلیو بی صورت می‌گیرد.) ای ۳۴۰-۶۰۰ اچ جی دبلیو را می‌توان معادل ایرباس، ۷۷۷-۳۰۰ ای آر دانست.

 ۷۷۷ فریتر

۷۷۷ فریتر یا ۷۷۷ اف گونه باری ۷۷۷ است. این پروژه در پی اعلام نیاز شرکت‌های هواپیمایی به جایگزینی برای ۷۴۷ و ام دی ۱۱های باری قدیمی، در سال ۲۰۰۴ در بوئینگ مطرح شد. ۷۷۷ اف نسبت به سایر هواپیماهای باری اقتصادی تر است و از نسبت نیروی رانش به وزن بالاتری برخوردار است. این هواپیما قابلیت حمل ۱۰۱ تن بار را داراست. (این عدد با توجه به قابلیت حمل ۱۲۴ تن بار توسط هواپیمای ۷۴۷-۴۰۰ اف که ابعادی بزرگ‌تر از ۷۷۷ دارد بسیار قابل قبول به نظر می‌رسد و از یک طراحی بی نقص حکایت می‌کند.)

مهندسان بوئینگ برای افزایش قابلیت حمل بار ۷۷۷ اف از گنجایش تانکرهای سوخت آن کاسته‌اند که این اقدام سبب کاهش برد پروازی آن نسبت به گونه‌های مسافری ۷۷۷ شده‌است. با این وجود ۷۷۷ اف از نظر برد پروازی در بین هواپیماهای باری جهان پس از ایرباس اس ۳۸۰اف در جایگاه دوم قرار دارد. در مقایسه با گونه‌های باری ۷۴۷ محروم بودن از قابلیت بارگیری از دماغه مهم‌ترین نقص ۷۷۷ اف به شمار می‌رود. این گونه به موتورهای ۱۱۵۰۰۰ پوندی (۵۱۳ کیلونیوتن) GE۹۰-۱۱۵B مجهز خواهد شد. (همان موتورهای استفاده شده در ۷۷۷-۲۰۰ ال آر و ۷۷۷-۳۰۰ ای آر)

شرکت‌های لوفتهانزا کارگو، فداکس، یونایتد پارسل سرویس و اوا کارگو جزء خریداران احتمالی آن به شمار می‌روند. ایرکانادا و ایرفرانس اولین بهره برداران ۷۷۷ اف خواهند بود. (ایرفرانس ۷ فروند و ایرکانادا ۲ فروند از این نوع را سفارش داده‌اند، ارزش این دو قرارداد به بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار می‌رسد.) اولین هواپیماهای این دو شرکت در سال ۲۰۰۸ واگذار خواهند شد. شرکت‌های ایرآتلانتا آیسلندیک و امارات نیز هرکدام ۸ فروند از این نوع را به بوئینگ سفارش داده‌اند.

ایرباس معادل دقیقی برای رقابت با این هواپیما ندارد. ای ۳۸۰-۸۰۰ اف نزدیک‌ترین مدل ایرباس به آن به شمار می‌رود که ظرفیت و ابعادی بسیار بزرگ‌تر دارد. (گنجایش آن ۱۵۰ تن بار و بردش ۵۶۰۰ مایل دریایی (۱۰۴۰۰ کیلومتر) است.) ای ۳۸۰ بیشتر برای حمل بارهای حجیم مناسب به نظر می‌رسد. هواپیمای مک دانل داگلاس ام دی ۱۱ اف را می‌توان مشابه ۷۷۷ اف دانست. (البته با صرف نظر کردن از قابلیت بسیار بهتر ۷۷۷ در انجام پروازهای دوربرد و حمل سوخت)


۷۷۷-۱۰۰(گونه‌ای که هرگز ساخته نشد.)

۷۷۷-۱۰۰ ایکس قرار بود گونه بازار سی ۷۷۷ باشد. طول بدنه این هواپیما نسبت به ۷۷۷-۲۰۰ کاهش یافته و قرار بود حجم بیشتری از فضای آن به حمل سوخت اختصاص یابد، در نتیجه گنجایش مسافر آن نسبت به ۷۷۷-۲۰۰ معمولی کمتر بود. (این گونه از نظر ابعاد مشابه ۷۴۷ اس پی بود.) به دلیل گنجایش مسافر کمتر و از آنجا که هزینه به کارگیری آن معادل ۷۷۷-۲۰۰ بود میزان هزینه پرواز به ازای هر صندلیش نسبت به ۷۷۷-۲۰۰ بیشتر بود و بوئینگ نیز با توجه به این موضوع پروژه ۷۷۷- ۱۰۰ ایکس را متوقف نمود.

۷۷۷-۱۰۰ به عنوان گونه بازار بی ۷۷۷-۱۰۰ ایکس نیز در همان زمان در دستور کار بوئینگ قرار گرفت. این هواپیما نیز ابعاد و گنجایشی معادل ۷۷۷-۱۰۰ ایکس داشت. بوئینگ به دو شرکت دلتا و کنتیننتال پیشنهاد کرد تا این محصول جدید را جایگزین هواپیماهای قدیمی دی سی ۱۰ و لاکهید ال ۱۰۱۱ تری استار خود کنند، اما این دو شرکت با اعلام غیر اقتصادی بودن ۷۷۷-۱۰۰ پیشنهاد بوئینگ را رد کردند و در نتیجه بوئینگ هواپیمای ۷۶۷-۴۰۰ ای آر را مخصوص آنها طراحی نمود. بنابراین این مدل نیز مانند ۷۷۷-۱۰۰ ایکس هرگز ساخته نشد.

۷۸۷-۹ محصول جدید بوئینگ گنجایش حمل مسافری معادل ۷۷۷-۱۰۰ را داراست.

 ویژگی‌های فنی

اندازه‌ها

[ویرایش] ویژگی‌های فنی

اندازه‌ها ۷۷۷-۲۰۰ ۷۷۷-۲۰۰ ای آر ۷۷۷-۲۰۰ ال آر ۷۷۷-۲۰۰ اف ۷۷۷-۳۰۰ ۷۷۷-۳۰۰ ای آر
خدمه پرواز دو
گنجایش مسافر ۳۰۵ (۳ کلاس) ۳۰۳ (۳ کلاس) - ۳۶۸ (۳ کلاس) ۳۶۵ (۳ کلاس)
درازا ۲۰۹ فوت ۱ اینچ (۶۳٫۷ متر) ۲۴۲ فوت ۴ اینچ (۷۳٫۹ متر)
درازای بال ۱۹۹ فوت ۱۱ اینچ (۶۰٫۹ متر) ۲۱۲ فوت ۷ اینچ (۶۴٫۸ متر) ۱۹۹ فوت ۱۱ اینچ (۶۰٫۹ متر) ۲۱۲ فوت ۷ اینچ (۶۴٫۸ متر)
زاویه بال‌ها ۳۱٫۶۴°
ارتفاع ۶۰ فوت ۹ اینچ (۱۸٫۵ متر)
عرض کابین ۱۹ فوت ۳ اینچ (۵٫۸۶ متر)
عرض بدنه ۲۰ فوت ۴ اینچ (۶٫۱۹ متر)
وزن هواپیما ۳۰۷٬۰۰۰ پوند
(۱۳۹٬۲۲۵ کیلوگرم)
۳۱۵٬۰۰۰ پوند
(۱۴۲٬۹۰۰ کیلوگرم)
۳۲۶٬۰۰۰ پوند
(۱۴۸٬۱۸۱ کیلوگرم)
N/A ۳۵۳٬۶۰۰ پوند
(۱۶۰٬۱۲۰ کیلوگرم)
۳۶۶٬۹۴۰ پوند
(۱۶۶٬۸۸۱ کیلوگرم)
بیشترین وزن برخاستن ۵۴۵٬۰۰۰ پوند
(۲۴۷٬۲۱۰ کیلوگرم)
۶۵۶٬۰۰۰ پوند
(۲۹۷٬۵۶۰ کیلوگرم)
۷۶۶٬۰۰۰ پوند
(۳۴۷٬۴۵۰ کیلوگرم)
۷۶۶٬۰۰۰ پوند
(۳۴۷٬۴۵۰ کیلوگرم)
۶۶۰٬۰۰۰ پوند
(۲۹۹٬۳۷۰ کیلوگرم)
۷۷۵٬۰۰۰ پوند
(۳۵۱٬۵۳۴ کیلوگرم)
سرعت بهینه .۸۴ ماخ
گنجایش بار ۵٬۳۰۲ فوت مکعب (۱۵۰ مترمکعب) ۲۲٬۴۵۵ فوت مکعب
(۶۳۶ مترمکعب)
۷٬۰۸۰ فوت مکعب
(۲۰۰ مترمکعب)
۷٬۰۸۰ فوت مکعب
(۲۰۰ مترمکعب)
بیشترین برد ۵٬۲۱۰ مایل دریایی
(۹٬۶۴۹ کیلومتر)
۷٬۷۳۰ مایل دریایی
(۱۴٬۳۱۶ کیلوگرم)
۹٬۴۲۰ مایل دریایی
(۱۷٬۴۴۶ کیلومتر)
۴٬۸۹۵ مایل دریایی
(۹٬۰۶۵ کیلومتر)
۵٬۹۹۵ مایل دریایی
(۱۱٬۰۲۹ کیلومتر)
۷٬۸۸۰ مایل دریایی
(۱۴٬۵۹۴ کیلومتر)
مسافت لازم برای برخاستن ۸٬۰۰۰ فوت
(۲٬۴۳۸ متر)
۱۱٬۰۰۰فوت (۳٬۳۵۳ متر) ۱۰٬۶۰۰ فوت
(۳٬۲۳۱ متر)
۱۱٬۰۰۰فوت
(۳٬۳۵۳ متر)
گنجایش سوخت ۳۱٬۰۰۰ US gal (۱۱۷٬۳۳۵ لیتر) ۴۵٬۲۲۰ US gal (۱۷۱٬۱۶۰ لیتر) ۵۳٬۴۴۰ US gal (۲۰۲٬۲۸۷ لیتر) ۴۷٬۸۹۰ US gal (۱۸۱٬۲۸۰ لیتر) ۴۵٬۲۲۰ US gal (۱۷۱٬۱۶۰ لیتر) ۴۷٬۸۹۰ US gal (۱۸۱٬۲۸۰ لیتر)
حد پرواز ۴۳٬۱۰۰ فوت (۱۳٬۱۳۵ متر)
موتور PW ۴۰۷۷
RR ۸۷۷
GE ۹۰-۷۷B
PW۴۰۸۴
PW ۴۰۹۰
RR ۸۹۵
GE ۹۰-۹۴B
GE ۹۰-۱۱۰B PW ۴۰۹۸
RR ۸۹۲
GE ۹۰-۹۴B
GE ۹۰-۱۱۵B

 بازار فروش

سفارش‌ها

۲۰۰۷ ۲۰۰۶ ۲۰۰۵ ۲۰۰۴ ۲۰۰۳ ۲۰۰۲ ۲۰۰۱ ۲۰۰۰ ۱۹۹۹ ۱۹۹۸ ۱۹۹۷ ۱۹۹۶ ۱۹۹۵ ۱۹۹۴ ۱۹۹۳ ۱۹۹۲ ۱۹۹۱ ۱۹۹۰
۴ ۷۶ ۱۵۴ ۴۲ ۱۳ ۳۲ ۳۰ ۱۱۶ ۳۵ ۶۸ ۵۵ ۶۸ ۱۰۱ ۰ ۳۰ ۳۰ ۲۴ ۲۸

واگذاری‌ها

۲۰۰۷ ۲۰۰۶ ۲۰۰۵ ۲۰۰۴ ۲۰۰۳ ۲۰۰۲ ۲۰۰۱ ۲۰۰۰ ۱۹۹۹ ۱۹۹۸ ۱۹۹۷ ۱۹۹۶ ۱۹۹۵
۰ ۶۵ ۴۰ ۳۶ ۳۹ ۴۷ ۶۱ ۵۵ ۸۳ ۷۴ ۵۹ ۳۲ ۱۳
  • آمار مربوط به دی ماه ۱۳۸۵ است.

 کوتاه و خواندنی

  • خدمه پرواز در ایالات متحده ۷۷۷ را به عنوان تریپل سون می‌شناسند این در حالی است که در انگلستان به ۷۷۷ سون سون سون گفته می‌شود.
  • ارابه‌های فرود ۷۷۷ بزرگ‌ترین ارابه‌های فرودی هستند که تاکنون در یک هواپیمای مسافربری به کار رفته‌است. هر چرخ ۷۷۷-۳۰۰ وزنی معادل ۵۲۳۱۰ پوند (۲۳۳۷۰ کیلوگرم) را تحمل می‌کند که این عدد نیز در بین تمام هواپیماهای جهان یک رکورد به شمار می‌رود.
  • ۷۷۷-۳۰۰ ای آر در چارچوب آزمایش‌هایش برای اخذ مجوز ETOPS-۱۸۰ شش ساعت و ۲۹ دقیقه در حالی که تنها یکی از موتورهایش کار می‌کرد پرواز نمود. این آزمایش بر فراز اقیانوس آرام انجام گرفت. (لازم به ذکر است برای اخذ مجوز فوق کافی است یک هواپیمای دو موتوره ۳ ساعت با یک موتور بدون مشکل به پرواز خود ادامه دهد.)
  • موتورهای GE۹۰-۱۱۰B و GE۹۰-۱۱۵B که بر روی ۷۷۷-۲۰۰ ال آر و ۷۷۷-۳۰۰ ای آر نصب شده‌اند قطری بیشتر از بدنه یک فروند بوئینگ ۷۳۷ دارند. کتاب رکوردهای گینس موتور GE۹۰-۱۱۵B را به عنوان قدرتمندترین موتور جتی که تاکنون روی یک هواپیمای تجاری نصب شده به ثبت رسانده‌است.
  • بخش مهمی از قطعات ۷۷۷ در خارج از ایالات متحده تولید می‌شوند، ۷۷۷ از این نظر تنها پس از هواپیمای جدید ۷۸۷ در جایگاه دوم قرار دارد. شرکت‌های خارجی فعال در پروژه ۷۷۷ به شرح زیر اند : شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی (قطعات بدنه)، شرکت صنایع سنگین کاوازاکی (قطعات بدنه)، شرکت صنایع سنگین فوجی (قسمت میانی بال)، ایلوشین (قسمت نگهدارنده بار مسافرین در بالای کابین)
  • ۷۷۷ توسط نسل جدیدی از محصولات بوئینگ به نام وای۳ جایگزین خواهد شد. این سری جدید از هواپیماها از فن آوری‌های به کار رفته در بوئینگ۷۸۷ بهره مند خواهند بود و جای خانواده ۷۴۷ و ۷۷۷ را در خط تولید بوئینگ خواهند گرفت.

 

تنها حادثه منجر به مرگی که یک ۷۷۷ در آن دخیل بوده‌است در سال ۲۰۰۱ و در فرودگاه بین‌المللی دنور به وقوع پیوست، در جریان این حادثه عملیات سوخت گیری یک ۷۷۷ منجر به بروز آتش سوزی و در نتیجه مرگ یک نفر شد.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -