تبلیغات
در مورد هواپیما چه میدانید؟ - چشمی که بیست سال جهان را نظاره کرد

چشمی که بیست سال جهان را نظاره کرد

چهارشنبه 28 مهر 1389 09:34 ب.ظ

نویسنده : شهاب .....

 

سازمان ناسا با توجه به 20 سالگی تلسكوپ هابل تلسكوپی كه با تصاویر خود توانسته است دیدگاه انسان را نسبت به جهان هستی متحول سازد كتابی از مجموعه تصاویر فضایی این تلسكوپ را ارائه می كند.به طور قطع می توان گفت تلسكوپ فضایی هابل طی دو دهه ای كه از زمان پرتابش به فضا می گذرد توانسته است دیدگاه بشر را نسبت به جهان و درك انسانها را نسبت به دنیای اطراف خود متحول سازد. توصیفی كه همیشه درباره این تلسكوپ دوست داشتنی عنوان شده است.

اكنون به منظور بزرگداشت 20 سالگی هابل، دانشمندان در ناسا تاثیرگذارترین و مهمترین تصاویری كه این تلسكوپ در طول این دو دهه به ثبت رسانده است را انتخاب كرده اند تا در 20 سالگی هابل به عنوان برترین دستاوردهای آن ارائه كنند.

ابرهای عظیم غبارهای كیهانی كه زادگاه ستارگان به شمار می روند، انفجار و رها شدن نور در هنگام مرگ ستاره ها، ساختار زیبای كهكشانها و حتی سیاره های جدید در بخشهای دور افتاده منظومه خورشیدی از جمله تصاویر برتر هابل به شمار می روند. ناسا این تصاویر را در قالب كتابی با عنوان "هابل، سفری از میان فضا و زمان" منتشر می كند.

ناسا همچنین در این كتاب نحوه ساخت و تكمیل این تلسكوپ ارزشمند را كه هزینه ای برابر 10 بیلیون دلار صرف ساختن، پرتاب و حفظ آن شده است نمایش می دهد.

"اد ویلر" معاون هیئت مدیره ماموریتهای علمی ناسا در باره این كتاب می گوید:" این كتاب نمونه هایی از 20 سال اكتشافات ناسا كه توانسته اند برای همیشه دیدگاه انسان را نسبت به جهان هستی و مكانی كه در آن زندگی می كنیم را متحول سازد را ارائه می كند."

 

به گفته وی ارتقا دادن تجهیزات هابل در ماه می سال 2009 به تلسكوپ این امكان را داده است تا بتواند به تصویربرداری از صحنه های پر اهمیت ادامه دهد. هابل در تاریخ 24 آوریل 1990 با كمك شاتل فضایی دیسكاوری كه در حال حاضر در ایستگاه بین المللی فضایی به سر می برد، به فضا رفت.

اولین تصویری كه توسط هابل به زمین فرستاده شده بود تصویری با وضوح پایین و سفید و سیاه از ستارگان بود كه در 20 می 1990 به زمین ارسال شد. این تصویر نشان داد آینه تلسكوپ فضایی به شیوه ای نادرست تولید شده است و به همین دلیل تصاویر را به شكل ناواضح نمایش می دهد.
به گزارش مهر، ناسا در سال 1993 مجبور به آغاز ماموریتی به منظور تعمیر آینه هابل شد تا بتواند وضوح نامناسب تصاویر را به آن بازگرداند. از آن تاریخ به بعد پنج ماموریت تعمیری دیگر به سوی هابل انجام گرفت و اكنون انتظار می رود این تلسكوپ تا سال 2014 و تا زمانی كه جایگزین آن، جیمز وب به فضا پرتاب شود به فعالیت خود ادامه دهد.
این تلسكوپ كه به منظور بزرگداشت ادوین هابل اختر شناس آمریكایی، هابل نامگذاری شده است از زمان آغاز ماموریت به دلیل نقص زودهنگام و هزینه های بالایی كه در بر داشت انتقادات شدیدی را برانگیخت. اما با این حال این تلسكوپ توانسته است پاسخ سئوالات حیاتی مانند سن جهان هستی، نحوه شكل گیری سیاره ها و نحوه فعالیتهای سیاهچاله های فضایی در مركز كهكشانها را ارائه كند.
در میان تاثیرگذارترین تصاویری كه این تلسكوپ در اختیار انسانها قرار داده است تصویر "ستونهای خلقت" در سحابی عقاب است. در این تصویر برجهای گازهای سرد و غبارهای رنگارنگ در ارتفاعی برابر 57 تریلیون مایل دیده می شوند كه زادگاه ستاره های جدید به شمار می روند.
هابل در عین حال ساختار عجیب بسیاری از ستاره های نادر مانند "اتا كارینا" سیستم ستاره ای 100 بار بزرگتر و میلیونها بار درخشانتر از سیستم ستاره ای خورشید را آشكار كرده است. در عین حال دانشمندان با كمك گرفتن از هابل توانسته اند برخی از ویرانگرترین نیروهای جهان هستی را مشاهده كنند. برخورد كهكشانها و تركیب آنها با یكدیگر، انرژی آزاد شده از این فرایند و ستارگانی كه تحت تاثیر انرژی آزاد شده از این فرایند متولد می شوند پدیده های زیبایی به شمار می روند كه هابل در مصور ساختن آنها برای انسان نقشی كلیدی به عهده داشته است.
"لرد ریس" پروفسور اختر شناسی دانشگاه كمبریج معتقد است هابل در جهان علم مشاركتی فراتر از تصور داشته است و در كنار آن توانسته است تصورات و تخیلات عام را نسبت به اخترشناسی برانگیزد. به گفته وی با توجه به دستاوردهای این تلسكوپ بدون تردید هابل یكی از تاثیرگذارترین تلسكوپهایی است كه تا به حال ساخته شده و از اهمیتی ویژه برخوردار است. هابل در عین حال یكی از گرانقیمت ترین تلسكوپهای فضایی نیز به شمار می رود.
"ریس" وضوح بالای تصاویر هابل را یكی از موفقیتهای این تلسكوپ عنوان می كند. به گفته وی تصاویری كه توانسته اند صدها كهكشان را در دورافتاده ترین نقاط جهان هستی بیابند تنها یكی از دستاوردهای هابل به شمار می روند.
بر اساس گزارش تلگراف، "ری ویلارد" از موسسه علوم تلسكوپهای فضایی در بالتیمور نیز معتقد است هابل چشم اندازی از جهان به ما بخشیده است كه در گذشته هرگز قادر به دیدن آن نبودیم. وی معتقد است تصاویر نجومی كه هابل در اختیار دانشمندان قرار داده است، علاوه بر اطلاعات علمی توانسته است امكان برقراری ارتباط میان علم نجوم و عموم مردم را به شیوه ای متفاوت فراهم آورد.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -