تبلیغات
در مورد هواپیما چه میدانید؟ - تصاویر زیبایی از خورشید توسط تلسکوپ دینامیکی خورشیدی تازه به هوا پرتاب شده ناسا

تصاویر زیبایی از خورشید توسط تلسکوپ دینامیکی خورشیدی تازه به هوا پرتاب شده ناسا

سه شنبه 27 مهر 1389 06:21 ب.ظ

نویسنده : شهاب .....
 

1. تصاویر و فیلم حیرت‌انگیز رصدخانه جدید ناسا از خورشید

ده هفته پس از پرتاب، رصدخانه دینامیك خورشید خورشیدی ناسا چشمان خود را به روی خورشید گشود و برای نخستین بار، جزئیات زندگی تنها ستاره منظومه شمسی را در حالت واقعی به تصویر كشید. فیلم و تصاویر منتشرشده از ناسا را در ادامه ببینید.


حلقه‌های آتشین از گازهای یونیزه كه از سطح خورشید فوران می‌كنند، مهم‌ترین رویدادی است كه در نخستین فیلم گرفته شده از خورشید مشخص شده است. این برای نخستین بار است كه دانشمندان می‌توانند جزئیات فرایندهای خورشید و تغییرات میدان مغناطیسی آن‌را در هر لحظه ثبت كنند و شرایط این ستاره را با دقت بهتری پیش‌بینی كنند.

تا پیش از این، ماهواره‌ها و رصدخانه‌های خورشیدی فراوانی به فضا ارسال شده بود، اما هیچ‌كدام از آن‌ها نمی‌توانستند هم‌زمان، تمام سطح خورشید را با دقت دلخواه رصد كنند. این درحالی است كه رصدخانه دینامیك خورشیدی 808 میلیون دلاری یا اِس.دی.او هر 10 ثانیه یك بار، چهار تصویر بسیار پركیفیت در چهار طول‌موج مختلف از سطح خورشید می‌گیرد و آن‌ها را با سرعت 130 مگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌كند. از تركیب این حجم عظیم اطلاعات، فیلمی با استاندارد كیفیت
IMAX آماده می‌شود كه زندگی لحظه به لحظه خورشید را طی پنج سال آینده به تصویر می‌كشد.

یكی از ابزارهای علمی اس.دی.او، مجموعه تصویربرداری اتمسفری، اِی.آی.اِی است كه از 4 تلسكوپ برای مطالعه سطح و جو خورشید استفاده می‌كند. اِی.آی.اِی توانسته حلقه‌ای عظیم از گازهای داغ را ثبت كند كه به بیرون پرتاب می‌شود. این پدیده كه زبانه خورشیدی نام دارد، در اثر میدان‌های مغناطیسی خورشید ایجاد می‌شود كه منشا و رفتار آن‌ها هنوز به خوبی درك نشده است.


اگر نمیتوانید فیلم زیر را ببینید، اینجا را كلیك كنید. توجه كنید فرمت این فیلم
MOV و حجم آن 40 مگابایت است.

آزادسازی انرژی
اس.دی.او هم‌چنین توانسته است مناطق دیگری را روی خورشید شناسایی كند كه مقدار زیادی انرژی از آن‌ها آزاد می‌شود. ابزار اچ.ام.آی یا تصویربرداری مغناطیسی و لرزه‌سنجی نام دارد، توانسته شراره‌های خورشیدی را در سطح این ستاره شناسایی كند كه در فیلم به نمایش درآمده از سوی ناسا، همان نقطه درخشانی است كه در بخش بالا-چپ خورشید واقع شده است.

به دنبال این شراره، موجی از انرژی و ماده به بیرون آزاد می‌شود كه مواد لایه‌های بیرونی جو خورشید را داغ می‌كند و آن‌ها را در حجم وسیعی به بیرون پرتاب می‌كند. در این رویداد كه فوران مواد تاج، سی.اِم.ای نامیده می‌شود، اگر این مواد در مسیر زمین قرار بگیرند، می‌توانند به راحتی ماهواره‌ها را از كار بیاندازند، فضانوردان خارج از ایستگاه فضایی را با خطر مرگ روبرو كنند و شبكه‌های مخابراتی و انتقال برق را در عرض‌های شمالی زمین با اختلال شدید روبرو كنند. البته ورود آن‌ها به میدان مغناطیسی زمین، پدیده زیبای شفق قطبی را در مناطق قطبی به همراه خواهد داشت. (اگر نمی توانید فیلم زیر را ببینید، اینجا را كلیك كنید. توجه داشته باشید حجم این فیلم 20 مگابایت و فرمت آن
MOV است)

در این رویداد كه 30 ثانیه طول كشیده، ماده فراوانی به اندازه گنجایش رودخانه می‌سی‌سی‌پی آزاد شده كه با سرعت یك‌ونیم میلیون كیلومتر در هر ساعت به سوی زمین حركت می‌كند. این سرعت در مقایسه با سرعت نور، خیلی زیاد نیست و به همین دلیل، دانشمندان همیشه خورشید را زیر نظر دارند تا اگر وقوع این پدیده را دیدند، از فاصله زمانی صد ساعته (تقریبا 4 روزه) برای رسیدن این طوفان خورشیدی به زمین استفاده كنند و ماهواره‌ها، شبكه‌های ارتباطی و فضانوردان را در شرایط ایمنی قرار دهند.


اِی.آی.اِی این فوران را در محدوده‌ای از طول‌موج‌ها مشاهده كرد كه متناظر با محدوده‌های دمایی از 80هزار تا 10 میلیون درجه سانتی گراد است و در فیلم منتشرشده از سوی ناسا با رنگ‌های مختلف به نمایش درآمده است. با انتشار موج در سطح خورشید، می‌توان تغییرات رنگ را دید كه نشان می‌دهد گاز به سرعت داغ می‌شود.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فیلم‌های پركیفیت منتشرشده، به وبگاه خبری ناسا مراجعه كنید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -